Frezarki do nawierzchni dróg

Frezarki drogowe służą do usuwania rozmaitych elementów z nawierzchni drogi. W zależności od powierzchni poddawanej frezowaniu oraz grubości warstwy, przeznaczonej do zdarcia, można wybrać:

  • frezarki ręczne – wykorzystywane najczęściej do usuwania oznakowania poziomego, namalowanego na jezdni, które należy zlikwidować przed ponownym pomalowaniem, aby zapewnić czytelność i jasność znakowania na drodze. Ręczne modele frezarek mają własny napęd i odpowiednie zabezpieczenia, aby zagwarantować bezpieczeństwo osobie, obsługującej te maszyny. Pracują cicho, gdyż mechanizm ich działania jest obrotowy, co wpływa także na osiągane rezultaty – nawierzchnia po frezowaniu jest gładka i nie występują na niej rowki. Frezarki ręczne sprawdzają się do niewielkich powierzchni;

  • frezarki samobieżne – ich zastosowanie koncentruje się na dużych powierzchniach asfaltu, gdzie należy zerwać warstwę nawierzchni o określonej grubości i szerokości.

W zależności od tego jakie prace są planowane i jakie warunki panują na remontowanej drodze, możemy wybrać frezarki kołowe lub gąsienicowe. Wykorzystywane one są do zrywania asfaltu, wyrównywania dziur i usuwania kolein na drodze, a także wygładzania nawierzchni drogi. Modele wyposażone w podwozie gąsienicowe zapewniają precyzyjną obsługę i manewrowanie maszyną, zgodne z aktualnymi potrzebami i wymaganiami. Frezarki na podwoziu kołowym są z kolei bardzo zwrotne i mobilne, dlatego stosuje się je w trudno dostępnych miejscach.

Dobierając frezarkę do zaplanowanych robót, należy szczególną uwagę zwrócić na szerokość jej pola roboczego – dzięki odpowiedniemu dobraniu maszyny, można z łatwością realizować frezowanie całych pasów jezdni i szerokich dróg, jak również zrywanie poboczy, chodników i wąskich ścieżek asfaltowych lub betonowych. Można wybrać frezarki z opcją odzysku materiału zerwanego, tzw. destruktu, przekazujące go do wybranego środka transportu – zdecydowanie ułatwia to zachowanie porządku na terenie realizowanych prac. Nowoczesne frezarki drogowe znacznie usprawniają i przyspieszają prace na nawierzchniach asfaltowych, co ma szczególne znaczenie na drogach szybkiego ruchu i trasach często uczęszczanych przez kierowców. Aby uniknąć przestojów i utrudnień w ruchu drogowym, warto postawić na specjalistyczne maszyny.

 

Jakie zagadnienia programowe obejmuje kurs na frezarki?

– BHP ogólne

– Użytkowanie i obsługa maszyn roboczych

– Ogólna budowa i obsługa frezarek

– Technologia robót frezarkami

– Zajęcia praktyczne

 

Egzamin państwowy składa się z dwóch części: praktycznej i teoretycznej. Niezaliczenie części praktycznej egzaminu wyklucza możliwość przystąpienia do części teoretycznej podczas jednej sesji egzaminacyjnej. Egzamin odbywa się przed komisją powołaną przez Sieć Badawczą Łukasiewicz – Warszawski Instytut Technologiczny z siedzibą w Warszawie. Koszt opłaty egzaminacyjnej zawarty jest w cenie kursu. Do egzaminu praktycznego należy przystąpić w stroju roboczym oraz kasku ochronnym, które udostępniamy naszym kursantom.

Gdy skończysz kurs na frezarki do nawierzchni dróg po zdanym egzaminie państwowym otrzymujesz:

– świadectwo pozytywnego wyniku egzaminu z podpisem elektronicznym

– wpis w książce operatora (aktualny obowiązujący wzór książki operatora wraz z wykazem maszyn, do których obsługi niezbędne posiadanie stosownych uprawnień znajduje się w  Rozporządzeniu Ministra Rozwoju z dnia 29.07.2020r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas eksploatacji maszyn i innych urządzeń technicznych do robót ziemnych, budowlanych i drogowych, Dz. U. z dnia 27 sierpnia 2020 r. poz. 1461). https://imbigs.lukasiewicz.gov.pl/files/rozporzadzenie_ministra_rozwoju_z_dnia_29.07.2020r.pdf

 

Warunki przyjęcia na kurs na frezarki:

– ukończone 18 lat